top of page
loveua (1).jpg

OPERACE KYSELÁČ:
NÁŠ PŘÍBĚH

Story so far. Slava Ukraini.

24. února 2022

PUTIN NAPADL UKRAJINU

V noci na čtvrtek 24. února 2022 napadla ruská armáda Ukrajinu. Celý den sledujeme zpravodajství a Twitter a večer jdeme na demonstraci na Václavské náměstí.

25. února 2022

ZROZENÍ OPERACE KYSELÁČ

Večer 25. února se v baru Craft House schází adm. Vít, adm. Martin a kpt. Zenon a baví se o válce. Nad několikátým kyseláčem vznikne nápad jet na hranice s humanitární pomocí.

26.–27. února 2022

PRVNÍ MISE

Ráno v sobotu domlouváme, v kolik vyrazíme, sháníme auto. Nakonec jsme sehnali dvě a přidává se k nám adm. Václav, který o první misi natočil vlog.

V sobotu přespáváme ve Spišském Podhradí, poté jedeme vyložit zboží starostovi ve Stakčíně, a potom jedeme na hraniční přechod Ubľa, kde je shodou okolností zrovna také prezidentka Čaputová.

duben 2022

SPOLUPRACUJEME S NEMOCNICÍ V LYSECI

Navázali jsme spolupráci s První dobrovolnickou chirurgickou nemocnicí v Lyseci, kam odteď směřuje většina naší pomoci.

Ředitel nemocnice Stanislav Onyščuk nám později děkoval, že jsme byli první od začátku války, kteří nemocnici darovali peníze na zaplacení mezd zdravotnických i nezdravotnických pracovníků.

United Methodist Church do ní posílá 10 000 eur měsíčně.

květen 2022

DRAŽBY

V rámci fundraisingu pro naši misi jsme dražili známky, plyšové hračky a další předměty. Vybrali jsme tak několik set tisíc Kč.

znamky.jpg
bayraktar.jpg

27. dubna 2022

VÍT SAMEK V DVTV

Kvůli kauze s potraty je o naši misi zájem v médiích, Vít Samek jde mj. do DVTV. Znamená to velký nárůst příspěvků na našem transparentním účtu, a tím pádem větší pomoc, kterou můžeme poskytnout.

květen 2022

PRVNÍ CESTY NA FRONTU

FB status Víta Samka:

Zdar. Právě jsem se vrátil z Doněcké oblasti, kam jsme s mým úžasným ukrajinským přítelem Lubomírem odvezli sanitku a další věci medikům cca 20 km od první linie. [...]

Po předání věcí jsme se jeli podívat ještě blíž frontě a viděli jsme toho hodně. Denacifikovaný supermarket a dokonce denacifikované křoví (gratulki, putine, ty chuji, doufám, že ta raketa, co přistála v křoví byla drahá!).

O morálce, která panuje na Ukrajině, už jsem psal mockrát. Well teď můžu říct, že čím blíže frontě, tím morálka ještě roste! [...]

Sirény, pohoda. Denacifikovaná benzínová čerpadýlka, pohoda. Rozsekané tanky, pohoda. Přelety Migů a Suchojů sto metrů nad hlavami, pohoda. Ovšem usínat za zvuků artilerie, to je úplně nový pocit.

Z faktu, že jsme stále naživu, nelze dovodit, zda se jednalo o chirurgicky přesné ukrajinské dělostřelectvo, nebo o ta nešikovná ruská jelita, u kterých kilometr žádná míra.

V noci se rusové pokusili o průlom. Byli odraženi jako už tolikrát. Byli jsme s Lubomírem tak hotový, že jsme se ani neprobudili a dozvěděli se o tom až ráno při kafi a cigáru.

Obávám se, že ukrajinská morálka je nakažlivá a já jí chytil.

putine, ty vřede na prdeli lidstva, tuhle válku projebeš bezprecedentně a spektakulárně! Oh boy, ono už se to vlastně děje, viď.

Slava Ukraini! Herojam slava!

červenec–srpen 2022

KATEŘINA & TOMÁŠ

Zdravotní sestra a zdravotní bratr z motolského anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) přijeli na léto dobrovolničit do První dobrovolnické chirurgické nemocnice Lysec.

Pacienti se je zamilovali. A nejen pacienti. Místní je zvou domů na obědy a otec Fedor, zdejší pastor, je prakticky adoptoval. Když na konci léta odjížděli, pacienti v Lysecké nemocnici plakali.

4. září 2022

ORTOPEDICKÉ A CHIRURGICKÉ VYBAVENÍ

MUDr. Dan Romportl, kamarád Kateřiny a Tomáše, podporuje naši misi horem dolem. V První dobrovolnické chirurgické nemocnici byla velká potřeba ortopedických a chirurgických věcí, např. věci na osteosyntézu. Dan tedy vybrakoval svoje toho času zavřené soukromé ortopedické oddělení, skočili jsme do jeho auta a odvezli to sem.

12. listopadu 2022

GENERÁTOR

Generátor elektřiny věnovaný od Accace ČR předán v Charkově.

dopomoha2 (1).jpg

5. prosince 2022

PŘEDÁNÍ SANITKY

Naši kamarádi Roman & Ruslan z Charkova nás poprosili o sanitku pro jejich ortopedický institut, neb žádnou nemají a přesouvat pacienty z pavilonu do pavilonu a do a z jiných nemocnic je problém.

A tak Jára Špaček poprosil metodisty, sbory po celé Evropě a v US vybraly peniažky a koupila se krásná sanitka, metodisty pokřtěná Servác.

sanitka2.jpg

23. února 2023

ZACHRAŇ HNÁT

FB status z 23. února 2023:

"Zdar! V Operaci Kyseláč se dějou věci! Ale než vás budu informovat, spouštím suboperaci Zachraň hnát.

Náš kamarád, říkejme mu třeba J., odjechal bránit Ukrajinu v březnu. [...] J. totiž při vykládce munice explodovalo RPG. Nikoliv jeho vinou.

Bubínky oba prasklé, bachor rozpáraný a loket zle, velmi zle dojebaný. Bubínky se celkem zhojily, břuch byl sice otevřený, ale uvnitř neporaněný, ale ten hnát...

J. má ruku v lokti ohnutou v úhlu cca 60° a víc ani prd. Jenomže on tu ruku potřebuje funkční. [...]

Bránil Ukrajinu a tím pádem nás všechny. Nemusel. Pak při obraně Ukrajiny málem položil život. A my mu teď pomůžeme opravit ručíčku!"

Potřebných 25 tisíc Kč jsme vybrali za dvě hodiny.

8. dubna 2023

CZS LUDWIG VON MISES POMALOVÁN

Na happening v pražské galerii DOX jsme pozvali ukrajinské děti v ČR, aby pomalovali naši novou dodávku, která teď s námi bude jezdit na Ukrajinu.

Dodávku nám štědře zakoupil Marek "Slush" Palatinus.

Dodávku jsme pojmenovali CZS Ludwig von Mises po lvovském rodákovi, uprchlíkovi a velkém liberálním mysliteli.

květen 2023

TATROVKA

Lukáš "Šakal" Janata daroval Tatru. Automobilový nadšenec koupil velmi levně Tatru, vzal si spotřební úvěr, opravil ji a dovezl na hranice, kde si ji přebraly Ozbrojené síly Ukrajiny (ZSU). Tatra dodnes slouží na východě.

tatra.jpg

4. května 2023

BLOKACE AMBASÁDY

Ruské ambasádě v Praze jsme přijeli představit naši novou dodávku a nové tetování adm. Víta Samka.

červen 2023

KYSELÁČ OPERACE KYSELÁČ

Pivovar Dva Kohouti navařil 800 litrů višňovo-třešňového kyseláče s názvem Operace Kyseláč. Celou marži věnoval naší operaci.

8. června 2023

DOBROVOLNÍK ROKU

Vít Samek byl v Kyjevě oceněn, získal třetí místo v ocenění Dobrovolník roku mezi malými zahraničními neziskovkami. Ceremoniálu se účastnil bývalý prezident Ukrajiny Viktor Juščenko.

22.–23. července 2023

KONFERENCE V IVANO-FRANKIVSKU

S European Students For Liberty a ukrajinskými Students for Freedom jsme uspořádali konferenci v Ivano-Frankivsku na téma Ukrainian Renaissance.

léto 2023

MEDEVAC

Humanitární program MEDEVAC Ministerstva vnitra ČR přijal a zpracoval  naši žádost o zdravotnickou materiální pomoc v hodnotě 5 milionů Kč. Sice schválení trvalo rok a poskytli zcela jiné věci, než jsme chtěli, ale pomoc se na Ukrajině neztratí.

leden 2024

PIVO PROTI PUTINOVI

Dvanáct českých řemeslných pivovarů poskytlo 200 lahví (dohromady 2400), výtěžek z prodeje byl věnován Operaci Kyseláč.

únor 2024

SANITKA PRO CHERSON

Darovali jsme další sanitku. Tentokrát pro nemocnici v Chersonu.

červenec 2024

KONFERENCE VE LVOVĚ

V červenci budeme spolupořádat další konferenci. Tentokrát ve Lvově.

kyselac_mapa.jpg
bottom of page